Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
 • Tłumacz języka migowego
BIP

Trasa "Skrajem lasu"

Długość: około 10 kilometrów; trasa o niskim stopniu trudności, z wyjątkiem niewielkich odcinków, bardziej uciążliwych. Prowadzi z Dziadowej Kłody do północnej części gminy, głównie skrajem lasu lub przez las do Arboretum i Stradomii Nowej.

 • 0.0 km Trasę rozpoczyna się w centralnym punkcie Dziadowej Kłody, na skrzyżowaniu głównych ulic, w pobliżu Urzędu Gminy. Stąd jedziemy główną drogą w kierunku Sycowa. Przekraczamy Widawę i na drugim skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w stronę kościoła parafialnego.
 • 0.6 km Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP z lat sześćdziesiątych XIX wieku w Dziadowej Kłodzie. W jego otoczeniu znajdują się tereny zielone i cmentarz. My jedziemy dalej prosto, a za zwartą zabudową wjeżdżamy na drogę gruntową.
 • 1.0 km Ostatnie zabudowania Dziadowej Kłody przy skrzyżowaniu, do którego dojechaliśmy, zwane potocznie Kłódką. W prawo, w stronę Kolonii Karłowice prowadzi trasa "Wzdłuż Miłki i Widawy" (też warto ją sprawdzić). Nasza trasa wiedzie w lewo, w kierunku lasu, na skraju którego stoi leśniczówka.
 • 1.6 km Wśród pól dojechaliśmy do leśniczówki, znajdującej się budynku stylizowanym na dworek. Obecnie mieści się tu prywatna stadnina koni. Miejsce zachęca do krótkiego postoju. Po lewej stronie drogi znajduje się zagroda dla dzików. Tuż przed nią skręcamy w lewo i zagłębiamy się w las. Okoliczne lasy bogate są w runo, i w sezonie grzyby czy jagody będą nas prowokować do zatrzymania się. Leśny dukt prowadzi wpierw w kierunku północno zachodnim, by, po około siedmiuset metrach, skręcić na północ. Jedziemy teraz wzdłuż nieczynnej linii kolejowej, wybudowanej w okresie międzywojennym. Przy nasypie pozostały jeszcze krzyże św. Andrzeja.
 • 2.7 km Po dotarciu do skrzyżowania z drogą biegnącą równoleżnikowo, skręcamy w nią w lewo. Następnie przejeżdżamy starą linię kolejową a po niecałych 100 metrach skręcamy w prawo. Kolejny odcinek naszej trasy, prowadzący prosto na północ, na początku może być nieco uciążliwy, bowiem będziemy się prawie że przedzierać zarośniętą, wyboistą i rzadko uczęszczaną drogą leśną. Po obfitych deszczach może być trudna do przejechania. Po przejechaniu około jednego kilometra znajdziemy się na skrzyżowaniu.
 • 3.8 km Skręcamy w lewo i - już w dość komfortowych warunkach - dojeżdżamy do drogi asfaltowej, prowadzącej z Dziadowej Kłody do Sycowa. Skręt w prawo. Jedziemy nią kawałek, by zaraz odbić w lewo, w kierunku przysiółka Szklarka. Droga gruntowa, którą prowadzi nasza trasa, wiedzie generalnie na zachód, łagodnie skręcając w lewo lub w prawo. My zaś na kolejnych skrzyżowaniach zawsze jedziemy prosto. Będziemy poruszać się skrajem lasu, przez las lub tereny zielone, nieco podmokłe.
 • 5,0 km Z prawej strony, w pewnym oddaleniu od drogi, mijamy zabudowania Szklarki. Jeszcze dalej, już po przebyciu strumienia zasilającego Widawę, w lesie, po lewej stronie napotkamy ciąg stawów z charakterystyczną roślinnością. W pobliżu jest przygotowane miejsce na postój. A może by ognisko lub piknik?
 • 6,4 km Drogą wśród brzóz dojechaliśmy do skrzyżowania. Skręcając w lewo, aleją, w mig dotarlibyśmy do Stradomii Dolnej. Trasa nasza wiedzie jednak w prawo, by po około 200 metrach skręcić w lewo, w stronę Arboretum. Mamy przed sobą około 800 metrów jazdy na wprost lasem, w przewadze iglastym. Druga połowa tego odcinka jest piaszczysta, co jednak w niewielkim stopniu przeszkadza nam w radowaniu się otaczającą przyrodą.
 • 7,4 km Jesteśmy na skrzyżowaniu w pobliżu Arboretum, przejeżdżamy skrzyżowanie i teraz jedziemy wzdłuż ogrodzenia, mijamy rododendrony, leśniczówkę dalej jedziemy w kierunku bramy wjazdowej Arboretum Leśnego.
 • 8,0 km Arboretum Leśne im. Stefana Białoboka w Stradomii Dolnej. Po więcej informacji na temat tego miejsca, i okolic, trzeba sięgnąć na odpowiednie strony mówiące o sycowskiej trasie "Do Arboretum". Następnie, po jego spenetrowaniu, sprzed bramy, jedziemy w prawo i niedaleko skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach wjedziemy w zabytkową aleję, która zaprowadzi nas do samej Stradomii Nowej.
 • 9,5 km Dojeżdżamy do pierwszych budynków Stradomii Nowej. Jedziemy prosto, mijając przydrożny krzyż i przekraczając Widawę znajdziemy się przed kompleksem pałacowo - parkowym. Tu warto się zatrzymać. Więcej informacji o tym miejscu w zakończeniu trasy "Wzdłuż Miłki i Widawy".
 • 10,0 km W tym miejscu kończy się nasza trasa. Jazdę do Dziadowej Kłody można kontynuować wybierając odpowiednie fragmenty tras "Wzdłuż Miłki i Widawy" i "Zabytkowych alei".
do góry