Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
  • Tłumacz języka migowego
BIP
Strona główna/Dla mieszkańca/Parafie i Kościoły/Kościół Filialny w Radzowicach

Kościół Filialny w Radzowicach

Kościół Filialny w Radzowicach

Kościół filialny pw. Trójcy Świętej w Radzowicach. Pierwotny wzmiankowany w 1524 r. obecny barokowy wniesiony ok 1764 r. początkowo jako kościół ewangelicki, restaurowany w XIX w. Konstrukcji szkieletowej, jednakowy bez wydzielonego prezbiterium z murowaną wieżą od zachodu. Zachował we wnętrzu kondygnacje empor, wspartych na jednym rzędzie słupów oraz barokowe wyposażenie z okresu budowy obiektu.

Ołtarz główny ma charakter barokowy. Drewniany XVIII- wieczny z obrazem Trójcy Świętej (olej, płótno) z rzeźbami dwóch aniołów, pelikana i w zwieńczniu Trójcy Świętej. Ambona z drewna polichromowanego, złocona, barokowa z XVIII w. Wnętrze kościoła zdobią obrazy: Madonna z Dzieciątkiem, tempera na desce, gotyk XV w. Restaurowany w 1742 r., Ostatnia Wieczerza, olej na płótnie z I poł. XVIIIw., barokowy obraz Serca Pana Jezusa – olej na płótnie z przełomu XIX i XXw.

Warto zwrócić uwagę na epitafia: Hansa Alberta von Singrodt, piaskowiec, rzeźbiony barokowy z 1687 r., Heinricha von Lohr, piaskowiec rzeźbiony barokowy z 1738r. Z XVII w. pochodzi barokowy o.łtarzowy krzyż.

Źródło:

  1. Kroniki Kościoła Parafialnego w Dziadowej Kłodzie
do góry